WALONOWIE
SKARB – MINERAŁY SZLACHETNE
WALONOWIE – W XIII w. sprowadzeni w Karkonosze przez Henryka I Brodatego mieszkańcy Walonii położonej na terenach dzisiejszej Belgii, zajmujący się górnictwem w szczególności wydobywaniem złota i minerałów szlachetnych.
Ślady pozostawione w okolicy –
-
KAMIENIE WALOŃSKIE w okolicy zamku Chojnik i w Przesiece
-
Tereny, w których wydobywano złoto w Przesiece i Jeleniej Górze.
Obecnie w Szklarskiej Porębie funkcjonuje ŻELAZNY TYGIEL WALOŃSKI, w którym można na własne oczy zobaczyć Walońskich poszukiwaczy w akcji.
LABORANCI
SKARB – ZIOŁA KARKONOSKIE
LABORANCI – W XVII w. grupa ludzi posiadających tajemniczą wiedzę na temat leczniczych właściwości ziół Karkonoskich i sporządzanych z nich medykamentów. Ich działalność rozciągała się na cały region Karkonoszy. Przypisywano im się często zdolności nadprzyrodzone. W rzeczywistości twierdzili, iż lekarstwo na każdą chorobę znajduje się w otaczającej nas przyrodzie.
Ślady pozostawione w okolicy –
-
Nagrobki LABORANTÓW KARKONOSKICH (bogato zdobione) znajdują się na murze zewnętrznym katolickiego kościoła św. Jadwigi.
-
Jeden z rygli skalnych Kotła Wielkiego Stawu nosi nazwę „ZIELARZ”
-
LIKIER KARKONOSKI – produkowany z ziół Karkonoskich w XIX wieku w Staniszowie, obecnie produkowany na terenie Niemiec, w dalszym ciągu w oparciu o tę samą recepturę.
-
W Karpaczu zachował się dom w którym mieszkał ostatni karkonoski LABORANT.
-
Działalność LABORANTÓW prezentowana jest w Centrum Informacyjnym Karkonoskiego Parku Narodowego.
HUTNICY KARKONOSCY
SKARB – WYROBY SZKLANE, wytwarzane w hutach na terenie Karkonoszy
HUTNICY KARKONOSCY - Hutnicy, podobnie jak i Walonowie, skrzętnie chronili tajemnice swojego fachu, gdyż wyroby ze szkła należały w średniowiecznej Europie do przedmiotów luksusowych. Działali, gromadząc się w niewielkie zespoły wytwórcze i zakładając swego rodzaju wspólnoty rzemieślnicze. Budowali niewielkie piece hutnicze, lokując je w odludnych miejscach, żeby nie zdradzać sekretów produkcji przed niepowołanymi.
W średniowiecznej Europie Karkonosze doskonale nadawały się do produkcji szkła. Duże znaczenie miały zlokalizowane tutaj przez walońskich poszukiwaczy bogate złoża kwarcu. Ustronne położenie, zasobne w lasy dające niezbędny opał, górskie potoki z których czerpano niezbędną przy produkcji szkła wodę.
Ślady pozostawione w okolicy –
Najlepiej udokumentowana przez archeologów osada hutnicza w Polsce (Piechowice - Cicha Dolina). Obecnie Karkonoskie wyroby hutnicze można podziwiać w Hucie Julia w Piechowicach, oraz w Leśnej Hucie w Szklarskiej Porębie.
ARCHEOLODZY
SKARB ARCHEOLOGICZNY -zespół przedmiotów (niekoniecznie jednorodnych i o wartości materialnej), ukryty w momencie zagrożenia z zamiarem odzyskania przez deponującego.
W Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze wystawiony jest tzw. „skarb piechowicki” tj. ok. 100 złotych monet XV – XVII wieku, datowany na ok. połowę XVII wieku (data jego ukrycia ustalana jest według najmłodszego eksponatu ze skarbu)
ARCHEOLODZY – W Polsce od XIX w.(1818 r. Rozprawa „O Słowiańszczyźnie przed Chrześcijaństwem Zorian Dołęga-Chodakowski). Chociaż archeologia pierwotnie zajmowała się jedynie najdawniejszymi dziejami człowieka (termin ten pochodzi od greckich słów archaios – starożytny i logos – słowo), obecnie wspomaga również rekonstrukcję czasów historycznych.
Ślady pozostawione w okolicy – Odkrycie śladów osadnictwa z XIII w. przy Zamku Księcia Henryka w Staniszowie.